O czym mowa

Czym jest edukacja informacyjna?

Edukacja informacyjna to przygotowanie osoby do samodzielnego poruszania się w różnych środowiskach informacyjnych, rozpoznawania własnych potrzeb informacyjnych, lokalizowania poszukiwanej informacji, oceniania oraz efektywnego i etycznego wykorzystywania informacji.

źródło: Ewa Rozkosz: http://www.edukacjainformacyjna.pl/edukacja-informacyjna-blog/

Dlaczego edukacja informacyjna jest ważna?

Bibliotekarze pracujący we wszystkich typach placówek powinni stawiać sobie za jeden z głównych celów pomoc użytkownikom chcącym pogłębiać swoje kompetencje informacyjne. Dla każdego obywatela umiejętności informacyjne są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w procesach: uczenia się przez całe życie, zatrudnienia i codziennej komunikacji międzyludzkiej. Bibliotekarze, będący częścią uczącego się społeczeństwa oraz ekspertami w zakresie zarządzania informacją powinni ułatwiać rozwój kompetencji informacyjnych.

Szkolenia biblioteczne kładą nacisk na przygotowanie do wyszukiwania zbiorów bibliotecznych, natomiast edukacja informacyjna skupia się na strategiach informacyjnych, w myśl innej koncepcji edukacja informacyjna jest wykorzystywana do objaśnienia procesu wyszukiwania informacji oraz korzystania z niej.

źródło: http://www.ifla.org/files/assets/information-literacy/publications/ifla-guidelines-pl.pdf

Przedstawiciele (wybrane przykłady)

W Polsce edukacją informacyjną zajmuje się między innymi Ewa Rozkosz oraz Sabina Cisek. Jednym z popularniejszych przedstawicieli za granicą jest Tom Wilson.

Zobacz: http://eprints.rclis.org/6845/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s