Słowniczek

Archiwum – uporządkowany zbiór dokumentów niemających już bieżącej wartości użytkowej.

Bibliografia – jest to spis (wykaz) dokumentów pisanych uporządkowany według pewnych kryteriów i spełniający określone zadania informacyjne.

Biblioteka cyfrowa – usługa internetowa umożliwiająca udostępnianie w sieci publikacji cyfrowych takich jak czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych, tradycyjnych publikacji papierowych, takich jak czasopisma, książki itp.

Blog – rodzaj strony internetowej zawierającej określoną liczbę odrębnych, samodzielnych, uporządkowanych chronologicznie wpisów. Twórcą ich jest autor bloga.

Blogosfera – ogół blogów traktowanych jako medium komunikacyjne.

Dostęp restrykcyjny – inaczej komercyjny; należy zapłacić za użytkowanie bądź jest przeznaczony dla wybranej grupy np. Pegaz (platforma dla studentów UJ)

Dostęp wolny – dostęp niewymagający specjalnych uprawnień lub opłaty.

Edukacja informacyjna – to przygotowanie osoby do samodzielnego poruszania się w różnych środowiskach informacyjnych, rozpoznawania własnych potrzeb informacyjnych, lokalizowania poszukiwanej informacji, oceniania oraz efektywnego i etycznego wykorzystywania informacji.

Eprint – cyfrowa wersja dokumentu badawczego (zwykle artykuł czasopisma ale może to być również rozdział książki), który jest dostępny w Internecie. Określenie „EPrints” obejmuje zarówno preprinty  i postprinty.

Katalog –  (internetowy) zbiór linków posegregowanych tematycznie.

Knowledge sharing (dzielenie wiedzą)  – polega na rozpowszechnianiu własnej wiedzy, informowaniu innych, podawaniu jej do publicznej wiadomości i użytku. Związane jest też z oczekiwaniem, iż inni wiedzę tą skomentują, rozszerzą, a także uzupełnią. Sedno społecznościowego dzielenia się wiedzą stanowi zatem zbiorowe współtworzenie wiedzy na zasadzie dobrowolnej współpracy wielu użytkowników Internetu.

Komunikatory – programy komputerowe pozwalające na przesyłanie komunikatów pomiędzy dwoma lub więcej komputerami przez internet.

Media społecznościowe – rodzaje internetowych stron www współtworzonych przez użytkowników np. blogi.

Mikroblog – rodzaj dziennika internetowego w którym  główną ideą jest przekazywanie informacji o czynnościach jakie się w danej chwili wykonuje, planów bądź przemyśleń w postaci krótkich, zazwyczaj jednozdaniowych wpisów. Mikroblogi dają też możliwość konwersacji pomiędzy użytkownikami, dzięki komentarzom, wpisom itd.

Multiwyszukiwarka – jest to wyszukiwarka która poprzez jednoczesne przeszukanie wielu baz zbiera w jednym miejscu i daje łatwy dostęp do wielu serwisów wyszukiwawczych.

Open Access (Otwarty dostęp) oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.

Operatory wyszukiwania zaawansowanego są to symbole lub słowa, używane w zapytaniach w wyszukiwarkach.

Postprint – publikacja zrecenzowana i zaakceptowana do druku

Preprint to wstępna wersja publikacji naukowej (zazwyczaj artykułu), która nie została jeszcze opublikowana w czasopiśmie naukowym.

Publikacja – dokument opublikowany, dokument uwielokrotniony w celu jego rozpowszechniania.

Repozytorium to miejsce uporządkowanego przechowywania dokumentów, z których wszystkie przeznaczone są do udostępniania

Science 2.0 – Nauka 2.0 – czyli nowe formy usprawiania nauki. Obejmują m.in różne projekty i praktyki, oparte na różnorodnych technologiach cyfrowych.

Społeczeństwo informacyjne – pojęcie stosowane od lat 70. dla określania nowego typu społeczeństwa kształtującego się w krajach postindustrialnych, w których większość dochodu narodowego zaczęła powstawać w szeroko rozumianym sektorze informacyjnym, a zarządzanie informacją, jej jakość i szybkość przepływu stały się czynnikiem konkurencyjności. Wyznaczniki społeczeństwa informacyjnego to m.in.: powszechny dostęp do podstawowego zakresu techniki komunikacyjnej i informacyjnej, otwarty i równy dla wszystkich dostęp do sieci komputerowych, funkcjonowanie struktur technicznych (np. lokalne infostrady światłowodowe) umożliwiających funkcjonowanie i konkurowanie podmiotu na rynku bez względu na miejsce pobytu.

Strategia wyszukiwawcza to skuteczne wyszukiwanie informacji – jest to formułowanie instrukcji wyszukiwawczej oraz ustalenie kolejności poszukiwań, w taki sposób aby móc identyfikować jak największą liczbę dokumentów, odpowiadających kryterium pytania wyszukiwawczego zadanego przez użytkownika.

Subject Gateways to dziedzinowe przewodniki – miejsca, od których rozpoczynamy ‚podróż’ – po zasobach internetowych (czyli między innymi po dokumentach, obiektach, witrynach, serwisach).

Web 2.0 to współtworzenie treści w internecie, m.in stron.

Zapytanie informacyjne, pytanie informacyjne – 1. zapotrzebowanie użytkownika na informację indywidualną, skierowane do biblioteki. Wymaga poszukiwań w katalogach i kartotekach bibliotecznych, bibliografiach i innych źródłach informacji. Może dotyczyć informacji bibliograficznych (wówczas odpowiada się na nią zestawieniem tematycznym), bądź mieć charakter rzeczowy. 2.pytanie skierowane do systemu informacyjno-wyszukiwawczego stanowiące podstawę utworzenia instrukcji wyszukiwawczej, określające cechy dystynktywne informacji będące dla danego użytkownika informacji cechami relewantnymi.

Zbiór informacyjno-wyszukiwawczy – Zbiór opisów dokumentów, zapisów indeksowych oraz wyrażeń odzwierciedlających strukturę języka informacyjno-wyszukiwawczego

Źródło informacji – miejsce (system, organizację, imprezę, okoliczności itp.), w którym powstaje lub znajduje się informacja przeznaczona do rozpowszechniania, albo dokument, w którym zawarta jest informacja, a także instytucje, osoby, w znaczeniu materiału, z którego jest czerpana taka informacja. Materiał informacyjny, z którego czerpie się dane do pracy naukowej, związanej z produkcją, zarządzaniem itp. Ź.i. jest każdy dokument służący do uzyskania żądanej informacji i zaspokajania potrzeb informacyjnych.

 

 

W przypadku braku definicji w naszym słowniku polecamy skorzystanie z :

http://sternik.bn.org.pl/vocab/index.php

http://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0005/29606/SlownikINiB.pdf  Jacek Tomaszczyk Angielsko polski słownik informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Katowice 2009

http://bibliomaniak.w.interia.pl/slowniczek.html

http://bg.am.szczecin.pl/slownik-skrotow-i-pojec-uzywanych-w-bibliotece

http://bib.awf.gda.pl/index.php/slownik-pojec-bibliotecznych.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s